Odpowiednio wyposażona apteczka powinna znajdować się w każdym domu, samochodzie oraz miejscu pracy. Powinniśmy pamiętać o systematycznym uzupełnianiu jej zawartości, a także sprawdzaniu daty przydatności do użycia, która w przypadku niektórych leków może być liczona od momentu ich pierwszego użycia. Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce pierwszej pomocy.
Domowa apteczka – co warto wiedzieć?
Przeznaczone do stosowania w przypadku choroby lub urazu leki i materiały opatrunkowe muszą być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu oraz poza zasięgiem rąk naszych dzieci. Najlepiej wszystkie produkty medyczne przechowywać w jednym miejscu, aby zawsze mieć do nich łatwy dostęp i nie narażać się na dodatkowy stres, który wiąże się z poszukiwaniem np. środka do dezynfekcji, gdy się zranimy. Jeżeli mamy dzieci, to warto przeznaczone dla nich leki przechowywać oddzielnie. Co więcej, w apteczce powinniśmy także umieścić instrukcję udzielania pierwszej pomocy w czasie zadławienia, zatrzymania krążenia oraz innych nagłych wypadków.
Apteczka pierwszej pomocy – środki dezynfekujące i materiały opatrunkowe
Środki dezynfekujące i materiały opatrunkowe to podstawowe wyposażenie domowej apteczki. Aby być przygotowanym na każdy wypadek, trzeba kupić m.in.:
- jałowe gaziki różnej wielkości,
- plastry z opatrunkiem i plaster bez opatrunku,
- plastry do zamykania ran,
- opatrunek hydrożelowy na oparzenia,
- bandaże elastyczne i bandaże zwykłe,
- sól fizjologiczną w ampułkach,
- środek do dezynfekcji ran,
- maść z antybiotykiem.
Warto także pamiętać o zaopatrzeniu się w środki redukujące dolegliwości związane np. z oparzeniami słonecznymi.
Apteczka pierwszej pomocy – leki na przeziębienie, alergię i częste dolegliwości zdrowotne
Choroba atakuje w najmniej oczekiwanym momencie, dlatego warto zawsze mieć w domu leki przydatne podczas częstych dolegliwości zdrowotnych. Zaliczamy do nich m.in.:
- leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
- leki o działaniu przeciwgorączkowym,
- preparaty na biegunkę,
- leki na niestrawność, zgagę i ból brzucha,
- leki na alergię,
- elektrolity,
- probiotyki,
- leki na kaszel, katar i inne objawy infekcji sezonowych,
- maść rozgrzewającą na przeziębienie,
- maść na ból mięśni i stawów.
Jeżeli jesteśmy rodzicami, powinniśmy pamiętać o zaopatrzeniu się w leki niezbędne w celu redukcji częstych dolegliwości, które muszą być dostosowane do wieku dzieci zarówno pod względem dawki, jak i formy. W tym przypadku niezbędne jest posiadanie w domu m.in. leków przeciwgorączkowych w czopkach lub syropie, dzięki którym szybko zbijemy gorączkę u dziecka. Co więcej, w apteczce naszego dziecka powinny znaleźć się także:
- woda morska w sprayu do oczyszczania i udrażniania nosa,
- syrop na suchy oraz mokry kaszel, który poleci pediatra,
- elektrolity stosowane podczas biegunki i wymiotów,
- leki na wzdęcia i ból brzucha,
- probiotyki.