Podczas gdy zamienniki leków to leki o takim samym składzie jakościowym i o takiej samej ilości substancji czynnych jak oryginały, podróbki to niebezpieczne farmaceutyki, zawierające szkodliwe substancje. W przeciwieństwie do podróbek, skład zamienników potwierdzony został badaniami biodostępności, a dawka substancji leczniczej w nich zawarta odpowiada dawce w leku pierwotnym. Co więcej, minimalne różnice w składzie substancji pomocniczych zamienników w stosunku do oryginałów nie zmieniają działania terapeutycznego leku. Tymczasem podróbki leków nie tylko nie leczą, lecz również spowodować mogą poważne spustoszenie w organizmie. Sprawdź, jak rozpoznać podróbki leków, by nie paść ofiarą oszustwa.
Czym właściwie są podróbki leków?
Podróbki leków to preparaty, posiadające w swoim składzie składniki podrobione, słabej jakości, o zbyt wysokim lub zbyt niskim stężeniu lub też takie, które zostały całkowicie pozbawione substancji leczniczych. Nie poddaje się ich ocenie jakości, bezpieczeństwa czy skuteczności przez organy Unii Europejskiej, tak jak robi się to z oryginałami leków. Sprzedawane są głównie w sieci, a do najczęściej fałszowanych preparatów zaliczyć można:
- leki przeciwmalaryczne,
- antybiotyki,
- leki znieczulające,
- leki przeciwbólowe,
- leki na zaburzenia potencji,
- leki odchudzające,
Równie często podrabia się hormony i steroidy anaboliczne, a następnie rozprowadza je w siebie internetowej.
Jak działają podróbki leków?
Podróbki leków są niebezpieczne dla życia i zdrowia osób je zażywających. Zawierają one bowiem określone substancje w niewłaściwej proporcji oraz składniki nieznanego pochodzenia, substancje nieaktywne, przeterminowane oraz substancje niebezpieczne, wycofane ze stosowania w celach medycznych. Dlatego też przyjmowanie leków podrobionych nie tylko nie zapewnia bezpiecznej i skutecznej terapii, lecz przede wszystkim prowadzi do wystąpienia działań niepożądanych.
Warto również zdawać sobie sprawę, że leki sfałszowane powodują oporność na działania kuracji, zwłaszcza w przypadku antybiotyków. Przyczyniają się do pogorszenia stanu pacjenta, a nawet do jego niepełnosprawności czy śmierci. Zamiast poprawy stanu zdrowia, po zażywaniu podróbek leków konieczna może okazać się interwencja medyczna lub nawet hospitalizacja. Fałszowanie leków narusza również prawa patentowe, stanowi kradzież własności intelektualnej oraz jest oszustwem skarbowo-podatkowym.
Jak odróżnić podróbki leków od oryginałów?
Na szczęście podróbki leków od oryginałów dość łatwo jest odróżnić. Przede wszystkim zaopatruj się tylko w licencjonowanych aptekach, sieciach aptek oraz u zatwierdzonych sprzedawców detalicznych. Unikaj dostawców internetowych, chyba że posługują się oni odpowiednią licencją. Pamiętaj również, że na opakowaniu leków oryginalnych zawsze znajdują się dwa zabezpieczenia, w tym unikalny identyfikator leku w formie kodu kreskowego oraz element zapobiegający manipulacjom przy opakowaniu leku.
Ponadto, od lipca 2013 roku wszystkie aktywne substancje, które produkowane są poza Unią Europejską, muszą posiadać właściwe, pisemne potwierdzenie od organu regulacyjnego państwa eksportowego podczas importu leków do Unii. Warto na końcu uświadomić sobie, że strony internetowe legalnie działających aptek internetowych oraz zatwierdzonych sprzedawców detalicznych posiadają specjalne, wspólne logo i są uwzględnione w Rejestrze Aptek. Alarmująca dla kupującego powinna być również zbyt niska cena produktu w stosunku do oryginału czy nawet zamiennika.