Kurzajki są niewielkimi zmianami skórnymi, które powstają na ciele w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Najczęściej pojawiają się na dłoniach i stopach, jednak mogą również wystąpić na innych partiach ciała. Co do zasady tego typu guzki skórne nie powodują dolegliwości bólowych, jednak dla wielu osób stanowią problem natury estetycznej, który może negatywnie wpłynąć na komfort życia i wykonywania codziennych czynności.
W jaki sposób można skutecznie pozbyć się problemu kurzajek?
Usunięcie kurzajek w teorii nie jest trudne, jednak ze względu na to, że wirus może nadal pozostawać w organizmie ludzkim, czasem po ich usunięciu pojawiają się nowe. Na szczęście obecnie w aptekach można znaleźć środki, które skutecznie poradzą sobie z tym problemem. Oprócz stosowania specjalnych preparatów dostępne są również inne metody, charakteryzujące się dobrym działaniem.
Pierwszym ze środków bardzo często wykorzystywanych do usuwania kurzajek jest kwas salicylowy pod postacią płynu lub specjalnych plastrów. Rozpuszcza on naskórek, usuwając kurzajkę. Proces ten jest jednak długotrwały i wymaga regularności. W leczeniu tego typu guzków skórnych sprawdza się również olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Należy nakładać go na wacik i zostawiać na kurzajce na całą noc.
Jakie są pozostałe sposoby na usunięcie kurzajki?
Zmiany powstałe w wyniku zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego bardzo często usuwa się za pomocą krioterapii. Na kurzajkę nakładany jest ciekły azot, który powoduje jej zamrożenie, a w konsekwencji powstanie strupa. Po jego wygojeniu nie ma już śladu po kurzajce. W niektórych przypadkach stosuje się łyżeczkowanie, czyli chirurgiczne usunięcie guzków skórnych wraz z korzeniami, jest to jednak metoda nieco bolesna.