Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym schorzeniem, charakteryzującym się przede wszystkim suchością skóry, jej zaczerwienieniem oraz uciążliwym swędzeniem. Jej symptomy mogą wystąpić zarówno u małych dzieci, jak i u osób dorosłych. Pojawienie się na głowie, tułowiu czy kończynach strupów oraz zmian wysiękowych jest objawem, który należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Dzięki temu będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie, a także pielęgnację.
Skąd bierze się atopowe zapalenie skóry i jak wygląda leczenie i pielęgnacja?
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą o podłożu genetycznym. Związana jest z reakcją organizmu na niewielkie ilości alergenów w powietrzu. Jako że objawy wiążą się z bardzo dokuczliwym świądem, osoby chorujące, a zwłaszcza dzieci, drapią się, co prowadzi do powstawania charakterystycznych zmian – tak zwanych przeczosów. Długotrwały stan zapalny prowadzi do silnego rogowacenia skóry i jej pogrubienia, co daje charakterystyczny dla AZS efekt rybiej łuski. W tej chorobie można wyróżnić fazę zaostrzenia oraz remisji.
Skóra atopowa jest bardzo sucha, skłonna do podrażnień oraz alergii. Ze względu na charakterystykę choroby, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli nawilżyć skórę i zmniejszyć świąd, a także zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi. W tym celu wykorzystywane są specjalistyczne kosmetyki dostępne w aptekach. Mogą być stosowane zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Pierwszym filarem odpowiedniej pielęgnacji jest oczyszczanie. W przypadku osób chorujących na AZS należy stosować delikatne środki, które łagodnie, ale skutecznie oczyszczą skórę, nie dopuszczając do zakażeń bakteryjnych. Nie należy stosować mocnych środków myjących, ponieważ mogą podrażnić i wysuszyć delikatną skórę, potęgując świąd. Ze względu na to, że skóra atopowa nie jest zbyt dobrze chroniona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego nawilżenia, odbudowującego warstwę lipidową. Najlepiej sprawdzają się kosmetyki dedykowane skórze atopowej.
Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry nie powinny używać zwykłego mydła, zastępując je środkami myjącymi dla wrażliwej skóry. Kąpiele powinny być krótkie, po wyjściu z wanny czy spod prysznica należy jak najszybciej osuszyć skórę. Nie należy trzeć skóry, lecz wytrzeć wodę poprzez przykładanie ręcznika. Następnie konieczne jest nałożyć preparat nawilżający, zabezpieczający skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.