Ukąszenia owadów zdarzają się szczególnie często w okresie wiosenno-letnim, kiedy natura budzi się do życia, zachęcając ludzi do wycieczek i spacerów. Chociaż ukąszenia niektórych owadów mogą być po prostu lekko nieprzyjemne, to część z nich stanowi śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza w przypadku osób uczulonych na jad konkretnego owada. Niestety nie ma możliwości całkowitego odcięcia się od tej grupy zwierząt, dlatego też warto wiedzieć, jak należy postępować w przypadku ukąszenia.
Co należy zrobić po ukąszeniu owada?
W Polsce największe zagrożenie stanowią osy, pszczoły i szerszenie. Do najczęściej występujących objawów ukąszeń należy ból i obrzęk, może pojawić się również uogólniony lęk, biegunka, duszność, a nawet zapaść. W jadzie owadów zawarte są silne enzymy, które powodują zwiększenie przepuszczalności naczyń oraz miejscową reakcję zapalną. Często towarzyszy temu pieczenie, swędzenie, napięcie i zaczerwienie skóry, pokrzywka czy obrzęk błony śluzowej.
Pierwszą czynnością, którą należy wykonać natychmiast po ukąszeniu owada, jest wyjęcie żądła. Następnie miejsce ukąszenia należy obłożyć lodem lub opłukać je zimną wodą. W aptece dostępne są różnego rodzaju kremy i maści łagodzące świąd i obrzęk po ukąszeniach, które pomagają zmniejszyć dyskomfort. W przypadku mocniejszej reakcji, należy założyć opaskę uciskową i posmarować ukąszenie maścią przeciwhistaminową lub przyjąć doustne środki.
Co zrobić w przypadku silnej reakcji alergicznej?
Jeżeli po ukąszeniu owada pojawi się silna reakcja alergiczna, konieczne jest jak najszybsze wezwanie pogotowia ratunkowego lub przewiezienie ugryzionej osoby do szpitala. Tylko specjaliści oraz odpowiednie środki są w stanie uratować pacjenta ze wstrząsem anafilaktycznym. Hospitalizacja jest w tym przypadku niezbędna.