Z bólem o różnym nasileniu każdy zmagał się przynajmniej raz w życiu. W większości przypadków jedynym sposobem na pozbycie się go jest wzięcie środka przeciwbólowego. Większość osób w przypadku pojawienia się bólu decyduje się na wzięcie paracetamolu lub ibuprofenu. Te dwa leki działają podobnie, jednak nie są tym samym rodzajem środka leczniczego. Aby móc rozróżniać ibuprofen i paracetamol, warto dowiedzieć się, w jaki sposób działają i czym się od siebie różnią.
Czym charakteryzuje się ibuprofen?
Ibuprofen jest lekiem należącym do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo oraz przeciwbólowo. Jego przyjęcie daje również słabe działanie hamujące agregację płytek krwi. Ibuprofen jest lekiem, który działa poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn. Prostaglandyny są rodzajem przekaźników, które pobudzają receptory bólowe, mają wpływ na powstawanie obrzęków i gorączki. Hamując prostaglandyny, ibuprofen zmniejsza ból, a także obrzęk i gorączkę.
Ten lek bez recepty sprawdza się w przypadku stanów zapalnych, bólu o niewielkim nasileniu, a także jako środek do zbijania gorączki u dzieci. Stosuje się go w przypadku łagodnych bólów mięśniowo – szkieletowych, bólów głowy i zębów. Może być zalecany przy zapaleniu gardła, migdałków lub ucha środkowego. Jest to jedyny środek z grupy NLPZ, który można podawać dzieciom po 3 miesiącu życia.
Jakie są najważniejsze cechy paracetamolu i czym różni się od ibuprofenu?
Paracetamol dostępny bez recepty stosowany jest do tymczasowego łagodzenia bólu i dyskomfortu spowodowanego bólami mięśni, głowy, pleców i zębów, a także objawami grypy, przeziębienia i gorączką. Działanie tego leku skupia się na ośrodkowym układzie nerwowym – paracetamol zmniejsza intensywność sygnałów bólowych przekazywanych do mózgu. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanej dawki, w przypadku dzieci należy uwzględnić ich masę ciała. Przekroczenie dawki może doprowadzić do zatrucia.
Główną różnicą pomiędzy paracetamolem a ibuprofenem jest mechanizm działania. Warto wspomnieć również, że paracetamol nie ma działania przeciwzapalnego. W przypadku gorączki u dzieci i dorosłych ibuprofen działa skuteczniej i dłużej niżeli paracetamol.